Čo robiť, keď otec dieťaťa odmieta podpísať rodičovskú dohodu?

Zodpovedané
10. júl 2019

Dobrý deň,

pred nadchádzajúcim rozvodom som sa spoliehala, že Rodičovská dohoda urýchly rozvodový proces ohľadom stretávania sa s našim 3 ročným synom.

Manžel sľuboval, že dohodu podpíše. 3 mesiace ma naťahoval a nakoniec sa rozhodol dohodu nepodpísať.

Aké iné kroky, ktoré by urýchlili a uľahčili celý rozvod mne aj nášmu synovi, ešte môžem podstúpiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

s Vaším problémom sa v mojej kancelárii stretávam pravidelne a je dosť častý.

Je pravdou, že rodičovská dohoda rozvod urýchli, ale nie je to jediná podmienka urýchlenia rozvodu.

Vo väčšine prípadov, keď nie je možné uzatvoriť rodičovskú dohodu, je chyba v komunikácii medzi rodičmi. Práve v takýchto prípadoch je možné osloviť mediátora.

Mediátor zapísaný v zozname mediátorov Ministerstva spravodlivost SR je schopný Váš spor definovať a pomôcť Vám v hľadaní riešení, ktoré budú v prospech oboch strán a hlavne v prospech Vášho syna. V prípade, že sa Vám podarí s manželom prostredníctvom mediátora dohodnúť, mediátor Vám pripraví mediačnú dohodu o rozvode a úprave práv a povinností k maloletému dieťaťu. Takúto dohodu je možné u mediátora uzatvoriť v niektorých prípadoch aj po jednom stretnutí.

V prípade, že sa prostredníctvom mediátora nedohodnete na všetkých bodoch Vašej dohody (t.j. komu bude Váš syn zverený, úprava styku so synom, výška výživného), mediátor može spísať len čiastočnú dohodu. V mojej kancelárii o bode/bodoch, na ktorých sa účastníci nedohodnú, spísujem krátku správu pre príslušný súd o priebehu mediačného konania a podaných návrhoch.

Určite Vám odporúčam s manželom spor riešiť zmierlivou cestou. Je to lepšie nielen pre Vás, ale hlavne pre Vášho syna, ktorý potrebuje oboch rodičov.

Prajem Vám pekný deň a dúfam, že Váš problém vyriešite k spokojnosti všetkých strán.

JUDr. Renáta Králiková, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk
kralikova@mediacnakancelaria.sk
tel.č.: +421 915 038 191

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk