Dá sa spísať rodičovská dohoda aj počas trvania vzťahu?

Zodpovedané
16. apr 2020

Dobrý deň,

žijem v jednej domácnosti s priateľom, s ktorým mám dieťa. Obaja máme za sebou rozvod a nepekné ťahanice o dieťa.

Dá sa spísať rodičovská dohoda aj keď žijeme spolu?

Je platná v prípade neskoršieho rozchodu, alebo ju musí potvrdiť súd?

Dá sa takýto návrh zaslať aj za trvania vzťahu?

Ďakujem

Dobrý deň,

rodičovská dohoda, ako ju nazývate, sa dá spísať aj keď žijete v spoločnej domácnosti, avšak súdom schválená v tomto prípade nebude.

V mojej praxi som sa však stretla s tým, že rodičia uzatvorili dohodu počas ich vzťahu "pre istotu" do budúcnosti a následne, keď sa po niekoľkých rokoch rozišli, dohodu sme dali schváliť na súd a táto prešla. V tomto prípade však obe strany nemali pripomienky k dohode a na jej znení stále trvali.

Neznamená na to teda, že každá takáto dohoda spísaná do budúcnosti bude súdom schválená. Každý prípad je iný a výsledok súdneho konania sa nikdy nedá prepokladať na 100 %.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk