Dá sa u mediátora spísať dohoda o tom, že sestra mi bude pomáhať splácať úver?

Zodpovedané
6. apr 2020

Dobrý večer,

s manželom mame už dlhšiu dobu problém, pretože dosť pije, nemá poriadnu prácu. Máme veľký úver na dom. On je SZČO a veľké odvody, dlžoby sa kopia.

Dom je samozrejme spoločný, pretože sme manželia a pred 4 mesiacmi sme sa nasťahovali. Sestra mi je ochotná pomôcť splácať uver nakoľko máme dve malé deti plus chodím dvakrát do týždňa do školy.

Dá sa u mediátora spísať dohoda o tom, že sestra mi bude pomáhať splácať úver a on bude musieť mi posielať mesačne cca 300€ na výdavky?

Výdavkami myslím polovicu úveru plus elektrina a plyn. Deti som tam zatiaľ nezahrnula. Z domu nechcem ísť preč, nakoľko sa bojím, čo by s domom robil ak bude viacej piť a príde aj o tu ako takú prácu akú má.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, aj takáto dohoda sa dá spísať.

Po právnej stránke však vidím problém s prípadným vymáhaním tejto sumy, nakoľko predpokladám, že stále máte s manželom bezpodielové spoluvlastníctvo. Bolo by to možné spísať z titulu výživného na manželku. Avšak s takouto dohodou musí samozrejme súhlasiť hlavne Váš manžel.

Pre spísanie takejto mediačnej dohody Vám odporúčam nájsť mediátora, ktorý je súčasne právnik a danej problematike sa rozumie.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk