Je možnosť predĺžiť dobu stretávania otca s dieťaťom za mojej prítomnosti?

Zodpovedané
21. júl 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. V marci sme mali súd kvôli stretávaniu a výživnému. Malý je zverený do mojej starostlivosti a ja som za neho zodpovedná. Otec má za ním chodiť každý druhý víkend od 10 do 15 za mojej prítomnosti a má mu zabezpečiť všetko, čo zabezpečujem ja cez bežné dni. Teda stravu a program.

Keď príde, tak jeho návštevy sú od 10:40 do 11 alebo max. 11:25, čo už sme s malým u rodičov na obede.

Je nejaká možnosť predĺžiť túto dobu stretávania za mojej prítomnosti?

Ako dôvod prečo chcem byť prítomná je, že malý bude mať v októbri 4 roky. Pred súdom otec za ním chodil minimálne výživné posielal sporadicky 20 - 50 eur, čo nemienim riešiť, ale s malým nemá vytvorený vzťah. Nadmieru požíva alkohol, je vedený ako bezdomovec a ani na tieto stretnutia ktoré trvajú žalostne krátko nechodí triezvy.

Počas nášho vzťahu bolo fyzické aj psychické týranie, ktoré je doteraz. Bol 3x na liečení. Nemá záujem a o malého sa celé dva týždne do ďalšieho stretnutia nezaujíma. Neozve sa a ani sa neopýta. Keď mu podám nejaké info povie, že jeho to nezaujíma. Vraj vie, že malému je dobre.

S malým navštevujem psychológa. Nemienim mu zakázať styk s malým. Ide mi vlastne len o predĺženie toho času, aby s ním nebol sám. Mám obavy, že by s ním nemusel prísť a nechcem, aby ho vláčil po pohostinstvách.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

samozrejme je možné predĺžiť dobu stretávania za Vašej prítomnosti. A to či už formou dohody (napr. prostredníctvom mediátora), alebo návrhom na zmenu úpravy styku otca s dieťaťom.

Je však otázka, či otec Vášho syna bude mať záujem svoj vzťah so synom zlepšiť alebo nie. Bohužiaľ, styk rodiča s dieťaťom je právom a nie povinnosťou. Preto otca nikto nemôže donútiť stretávať sa s vlastným dieťaťom.

V tomto prípade však vidím možnú nádej v mediácii, kde by otec mohol vyjadriť svoj názor a navrhnúť stretávania so synom tak, aby to vyhovovalo obom stranám.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk