Je otec povinný splatiť dlhy len do výšky dedičstva?

Zodpovedané
6. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Pred rokom mi umrela mamina a bolo po nej dedičské konanie, na ktorom som bola len ja s otcom ako jediní dediči.

Tam sme sa dozvedeli, že mama mala v banke 3 pôžičky v hodnote cez 10 000€ a jednu z nebankovky skoro 1000€. Vôbec sme to netušili .Mama nevlastnila žiadny majetok. Na spoločnom účte s otcom mali nejaké peniaze. Po BSM a vyrovnaní to činilo niečo cez 700€.

To je celý majetok, čo sme zdedili. Ja som ustúpila voči otcovi a on sa dedičstva nezriekol. Tu nastáva veľký problém. Banka aj nebankovka chcú peniaze späť a to z otcovho dôchodku. Problém je, že chcú mesačnú splátku vyše 400€. V banke boli pôžičky poistené pre prípad smrti, ale poisťovňa zamietla vyplatenie, lebo keď mama podpisovala pôžičku trpela ochoreniami, ktoré má poisťovňa ako rizikové.

Pôžičky brala sama bez môjho otca. On o nich vôbec nevedel.

Ako sa dostaneme z tohto problému?

Čo nám odporúčate?

Dlhy sú vyššie ako dedičstvo.

Je otec povinný splatiť dlhy len do výšky dedičstva?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

otázku smerujte na právnu poradňu, nakoľko ako mediátor si myslím, že tento spor nie je na mediáciu vhodný.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk