Máme žiadať o striedavú starostlivosť i napriek tomu, že syn je matkou huckaný proti otcovi?

Zodpovedané
6. mar 2020

Dobrý deň,

môj manžel by chcel požiadať o striedavú starostlivosť na 10 ročného syna. Problém je v tom, že jeho bývalá manželka syna hucká proti nám a keď sa ho muž pýta, či by chcel u nás byť 2 týždne a s mamou tiež 2 týždne, tak razantne hovori nie. Pritom cca pred rokom s nami takto chcel bývať.

Zaujímavé je, že keď má prázdniny, tak od nás nechce chodiť domov. Sám sa pýta zostať ešte ďalší deň. Mávame ho každý druhý víkend a výživné platíme 350€/mesačne.

Manžel by chcel požiadať o striedavú starostlivosť, ale máme obavy, že keď sa budú pýtať na názor syna na sociálke, tak povie, že nechce s nami bývať a súd nám striedavú starostlivosť neschváli.

Veľmi dobre vieme, že jeho bývalá manželka ho hucká proti nám, aby neprišla o nadštandardné výživné. Bývame v tom istom meste a manželov syn by nemenil školu a ani kamarátov.Vzťah majú spolu veľmi pekný.

Má cenu bojovať aj keď je syn totálne nahuckaný proti otcovi a jeho novej rodine?

Môže súd rozhodnúť v náš prospech i keď by jeho syn tvrdil kuratelke, že nechce s nami bývať?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodnutie súdu sa nedá predvídať a preto na Vaše otázky nie som schopná odpovedať.

Čo sa týka mediácie, vždy je tu priestor o dohodu a rozumnú konverzáciu. Často súčasťou mediácie v spore o maloleté deti je aj osobný rozhovor mediátora s dieťaťom a to po súhlase oboch rodičov.

V praxi som mala prípad, kde sa rodičia hneď na striedavej starostlivosti nedohodli, ale dohodli sme rozšírený styk, ktorý dobrovoľne dospel až do štádia striedavej starostlivost.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk