Manžel si veľmi deti nevšíma a mne nadáva. Ako mám postupovať, aby mi po rozvode nezobral deti?

Zodpovedané
9. feb 2021

Dobrý deň,

s manželom som 12 rokov a od začiatku sa ku mne nechová veľmi pekne. Cez IVF máme spolu 2 krásnych synov - 7 ročného a 7 mesačného. Deti mám skôr sama nakoľko som ich chcela viac ja a ťažko som si ich vybojovala.

Manžela zaujíma skôr práca a peniaze ako rodina. Taktiež vládne dvojaká výchova - čo ja zakážem, tak on dovolí. Tým pádom deti nemajú poriadne zázemie. Staršiemu synovi samozrejme dá všetko na čo si zmyslí. Všetko mu kúpi, lebo mu chce dokázať, že on má peniaze a to je zlé. Keď je doma, tak ide stále skôr na notebook ako k deťom.

K mladšiemu synovi sa veľmi nemá. Vraví, že nemá čas, že on pracuje. Takto to je po celé roky. Ku mne sa chová chladne. O domácnosť sa starám ja a ešte k tomu mi manžel nadáva, že nič nerobím a že som chudera a pi...
A mám vypadnúť z domu. Len sa bojím, že mi zoberie deti, ktoré by určite dal svojej mame nech sa ona stará. Sám povedal, že on teraz nemá čas a je prvoradá práca. Je to bývalý policajt, má známosti aj na súdoch je výsluhový dôchodca. Čiže má stabilný príjem a ja som momentálne na rodičovskom. Takže sa bojím že deti zveria jemu.

Starší syn cca pred rokom na neho tiež kričal nech po maminke nekričí Taktiež sám povedal, že sa ku mne nechová pekne. Tak toto ďalej nejde chcem, aby deti mali zázemie domov a poznali krb domova, kde nebol krik nadávanie a urážanie. On je stále nervózny z práce, doma nadáva vykrikuje.

Ako mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, že manželstvo neplní svoj účel a vzťahy medzi Vami sú natoľko rozvrátené, že v manželstve nechcete zostať, prichádza do úvahy rozvod s tým, že je potrebné upraviť práva a povinnosti k Vašim deťom.

V prvom rade by som Vám odporúčala sa skúsiť s manželom dohodnúť či už sama alebo prostredníctvom mediátora (zoznam mediátorov nájdete na stránke ministerstva spravodlivosti) a to o tom, komu budú deti zverené, ako bude upravený styk s deťmi a výška výživného.

Mediátor je kvalifikovaný človek, ktorý vie pracovať aj s prípadmi, ako je Váš manžel a rozumne vysvetliť, prečo je dohoda výhodnejšia. U mediátora je možné upraviť dohodou aj určité mantinely výchovy detí, dohodnúť sa, kam má výchova detí smerovať, čo im dovoliť či prípadne aké darčeky kúpiť a pod.

V prípade, že sa nepodarí dosiahnuť dohodu, je na mieste podať návrh na rozvod s návrhom na úpravu práv a povinností k maloletým deťom. Vzhľadom na vek hlavne mladšieho syna je málo pravdepodobné, že by boli deti zverené do výlučnej starostlivosti otcovi. Nepoznám však Váš prípad detailne.

V prípade záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk