Môže súd dovoliť, aby si otec brával dvojmesačné dieťa na víkend k sebe?

Zodpovedané
22. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Na súde mám podané o zverenie dcéry do mojej opatery.

Malinká má len 2 mesiace a už ju nedojčím. Nechcem, aby si ju brával na víkend a on sa toho dožaduje.

Môže súd dovoliť, aby si otec brával také malé bábo na takú dlhú dobu od matky?

Ďakujem

Dobrý deň,

v drvivej väčšine prípadov, v prípade takto malého dieťaťa, súd celý víkend otcovi neschváli. Stretávam sa dokonca s tým, že súd určí pár hodín cez víkend a to v prítomnosti matky. Každý prípad je však iný a každý sudca prípad vidí inak, preto Vám relevantnú odpoveď či áno, alebo nie, neviem poskytnúť.

Videla by som však pre Vás šancu v prípade mediácie. Váš prípad je typický pre mediačné konanie. V takomto prípade je možné nastaviť stretávanie podľa potrieb dieťaťa a takéto stretávanie upraviť postupne, vzhľadom na vek.

Máte šancu v súkromí a diskrétne otcovi dieťaťa predostrieť Vaše obavy a dohodnúť sa na ďalšom fungovaní. Predsa len, ako partneri ste skončili, ale rodičmi budete celý život Vášho dieťaťa. Bola by škoda, aby od začiatku boli vzťahy medzi Vami vypäté.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk