Môžem súdne zakázať styk s biologickým otcom?

Zodpovedané
4. jún 2019

Dobrý deň,

obraciam sa na Vás s otázkou ohľadom výživného a styku s dieťaťom. S ex nežijem už vyše roka. Synček bude mať o mesiac dva roky. Máme určené výživné, od augusta zaplatil len dvakrát. Je dlžný už 700 eur plus ročné 256. Bola som ho udať, nezaplatil. Prišiel papier, že je začaté trestné stíhanie. Aj tak nezaplatil. Teraz to už rieši prokuratúra. Od augusta bol za malým raz.

Je gambler a alkoholik. Nezaujíma sa o to, čo nám vyhovuje. Ja mám partnera už rok. Vychováva malého, učil ho chodiť a bol pri ňom od jeho ani nie roku. Stará sa o neho a je to jeho ocko.

Existuje možnosť, aby som úplne súdne dala to, že nechcem styk s biologickým otcom?

Môže sa stať, že to ex chytí a bude ho chcieť vidieť. Aj včera písal sms a ja si to neželám. Nechcem, aby on a jeho rodina videli malého.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zo strany súdu je možné obmedziť, alebo zakázať styk jedného z rodičov s maloletým dieťaťom, ale iba v prípade, ak je to v záujme tohto dieťaťa.

V rámci súdneho konania je potrebné zdôvodniť a podľa možností dokázať, že obmedzenie styku je v záujme dieťaťa. Alkoholizmus a gamblerstvo môže byť pádnym dôvodom. V rámci takéhoto konania Vám odporúčam nechať sa zastúpiť advokátom.

Pre mediátora by v tomto prípade bolo potrebné poznať postoj aj Vášho expartnera, keďže súd uprednostňuje dohody medzi rodičmi.

Prajem Vám pekný deň,
JUDr. Martin Biskupič
mediátor

Mediačná kancelária
Bajkalská 22, Bratislava
tel: +421 908 112 799
mail: mediator@martinbiskupic.sk
www.martinbiskupic.sk