Na koho sa mám obrátiť, aby som vedela dokázať, že manžel ma podvádza a jeho klamstvami mi veľmi psychicky ubližuje?

Zodpovedané
12. nov 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Po vážnej chorobe, z ktorej som sa zotavovala dlhé roky som mala psychické problémy a časom aj iné vážne diagnózy. Začala som mať vážne podozrenie, že manžel ma podvádza. Nakoľko mi deti neverili, dokonca mi vysmievali, začala som manžela sledovať cez spoločný google účet, o čom zo začiatku nevedel. Ale predtým som ešte videla v jeho telefóne, že je na rôznych stránkach, ktoré slúžili na zoznamovanie s mladými ženami, na sociálnych sieťach pod iným menom, dokonca bol zaevidovaný aj na tejto stránke, čomu som už vôbec nechápala. Aby som mu všetko dokázala, vlastne mojej rodine, som zbierala dôkazy, ale on všetko popieral. Manžel mňa už aj predtým psychicky týral, moju chorobu riešil alkoholom, keď mal vypité, bol niekedy až nepríčetný, kričal na mňa a škaredo nadával, hlavne keď nikto nebol z rodiny prítomný. Stále mi vysmieval, urážal a dirigoval, z čoho môj psychický stav ešte len zhoršoval.

Začala som ho ignorovať, ale vždy som to nezvládla, a často sme sa hádali. Nakoniec som sa z mojich psychických problémov dostala, aj keď som stále pod dozorom lekárky, ktorá mi neraz povedala, že keby som nebola stále pod psychickým tlakom, bola by som dávno vyliečená. Keď som začala naozaj dobre cítiť, začala som vidieť veci okolo mňa všetko jasnejšie, zbadala som teda, že manžel ma podvádza.

Veľmi ma to ranilo, ale skúšala som s tým žiť, keď sa mi to nedarilo, podala som o rozvod manželstva. Nakoľko s tým môj manžel nesúhlasil, aby nemusel deliť o spoločný majetok, a tiež som sa radila s rozvodovou právničkou, ktorá mi objasnila, že taký rozvod a ťahanice o majetok môže aj roky trvať, rozhodla som sa návrh o rozvod zrušiť. Celá moja situácia sa s tým zhoršilo, manžel stále všetko popiera, jeden syn z nejasných dôvodov mu začal so všetkým pomáhať, do telefónu mu stiahol všetky existujúce technické vymoženosti , aby som ho nemohla sledovať. Manžel je notorický klamár a manipulant, každého presvedčí o jeho pravde, otočili proti mne celú rodinu.

Nakoniec, aby som sa psychicky znovu nezrútila, bola som nútená ho opustiť, odišla som do podnájmu. Nestačím to sama ani platiť. Okrem jedného syna, deti so mnou nestýkajú. Dali mi dokonca podmienku, že sa mám priznať k tomu, že všetko si namýšľam, ale prečo by som to asi robila.

Stratila som okrem manžela aj našich dvoch synov, ktorí mi tvrdia, že sa mám dať liečiť. Nakoľko nemám priame dôkazy, ale čo som mu v telefóne odfotila a jeho správanie ku mne, všetko nasvedčuje k tomu, že mám pravdu.

Veľmi sa trápim bez mojej rodiny a považujem to za psychické týranie.

Na koho sa mám obrátiť, aby som vedela dokázať, že manžel ma podvádza a jeho klamstvami mi veľmi psychicky ubližuje?

Kvôli nemu som stratila domov a moju milovanú rodinu.

Ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade by bolo naideálnejšie skúsiť mediátora. Mediátor dokáže pomôcť s vyriešením rodinných osobných problémov a dokonca s celý rozvodom a majetkovým vyrovnaním tak, aby sa vec neťahala roky po súdoch.

Všetko prebieha u mediátora za zatvorenými dverami v neformálnej atmosfére.

Postup je väčšinou taký, že po oslovení mediátora, ten pozve Vášho manžela, poprípade Vašich synov na stretnutie a navrhne celú vec vyriešiť prostredníctvom dohody k spokojnosti oboch strán.

Čo sa týka Vášho dotazu, že na koho sa obrátiť, ak Vás manžel podvádza a psychicky Vám tým ubližuje uvádzam, že právny poriadok SR nepozná žiadnu sankciu alebo inštitúciu za toto správanie. Ide o čisto morálny problém, ktorý je najčastejšie riešený rozvodom.

V prípade potreby a záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk