Otec dieťaťa pije. Mám podať žiadosť na zákaz, resp. na obmedzenie styku?

Zodpovedané
27. máj 2020

Dobrý deň,

mám 7 ročnú dcéru, ktorá navštevuje svojho otca každý druhý víkend a má stanovené dva dni v týždni na stretávanie. Absolvuje len stretnutia cez víkend - sobota a nedeľa.

Keď je dcéra u neho, tak sa o ňu stará jeho priatelľa. On extra záujem neprejavuje. Aspoň z toho, čo hovorí dcéra. Otec má problém s alkoholom. Opije sa a venuje sa jej len jeho priateľka.

Dohováranie význam nemá, on nemá problém.

Mám podať žiadosť na zákaz, resp. na obmedzenie styku?

Obávam sa, že keď podám návrh, tak príde kolízna na kontrolu a on bude o konaní vedieť, tak sa bude snažiť. Inak kolízna mi povedala, že ešte pracujú v krízovom režime. Čiže na kontrolu len tak neprídu.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

z právneho hľadiska som názoru, že podmienky na zákaz alebo obmedzenie styku nie sú splnené a súd by takýto návrh mohol zamietnuť.

To, že sa o dcéru stará priateľka jej otca nie je podstatné, nakoľko otec Vašej dcéry starostlivosť v jemu stanovenom čase zabezpečuje.

Môžete podať návrh na zmenu úpravy styku, ale v tomto prípade by som Vám najskôr odporúčala ísť formou mediácie, resp. dohody. Mediátor osloví otca Vašej dcéry a ak on bude súhlasiť, stretnete sa obaja a predmetnú otázku a možnosti riešenia si vydiskutujete.

Podobný prípade ako ten Váš som v mojej kancelárii riešila a výsledkom bola dohoda, kde otec sám navrhol, že sa s dcérou bude stretávať menej do času, kým si vyrieši svoje problémy, alebo dcéru bude brať na jednodňové výlety autom, aby bol donútený nepožívať alkohol. Možností dohody je veľa, ak obe strany myslia hlavne na záujmy ich spoločného dieťaťa.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk