Podviedla som manžela a on požiadal o rozvod. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
14. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Spravila som veľkú chybu. Podviedla som manžela, zistil to a vyhodil ma zo spoločného bytu, ktorý sme nadobudli počas trvania manželstva a je naň hypotéka. Nedal mi kľúče.

Mohla som si vziať len nejaké svoje základné veci ako oblečenie, kozmetiku, lieky. Notebook, ktorý mi daroval som si nemohla vziať, ani smartfon, pričom sme ich mali asi päť.

Dal mi môj starý 9 ročný tlačítkový mobil, do ktorého mi nepasuje mikrosimka, takže nemôžem nikam volať a ani mne sa nikto nedovolá. Nemohla som vziať ani naše maloleté deti, sedemročného syna a päťročnú dcéru, lebo nemám žiaden príjem.

Už sedem rokov som doma, najskôr som bola na materskej, neskôr na rodičovskej. Prácu som si neúspešne hľadala viac ako rok, pretože som prihliadala najmä na potreby detí a na časovo náročnú manželovu prácu. Posledný polrok som opäť na neplatenej rodičovskej.

Dlhé roky mal účet len manžel, kde som bola disponent, ale nemám k nemu momentálne prístup. Šetrili sme peniaze, viem, že ich nie je málo, ale ani k nim nemám prístup, povedal, že ich previedol, netuším kam.

Manžel zrejme podal žiadosť o rozvod, s ktorou súhlasím, no nechcem prísť o deti. A napriek obrovskej chybe, ktorú som spravila si myslím, že za celé tie roky starostlivosti o deti a rodinu ako takú mám nárok aspoň na niečo. Prichýlila ma moja mama. Momentálne si potrebujem zabezpečiť príjem, čo mám sťažené z dôvodu, že nemám ani telefón.

Ako mám postupovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka žiadosti o rozvod zo strany Vášho manžela, táto Vám bude doručovaná súdom. Nakoľko Váš manžel nemusel uviesť správnu adresu na doručovanie, odporúčala by som Vám dopytovať sa na príslušnom súde, kde Vám túto informáciu podajú.

Čo sa týka mediácie, vo Vašom prípade sú 2 možnosti a to:

1. Ak je podaná žiadosť o rozvod, mediácia Vám pomôže spolu s manželom dospieť k dohode, kde vyriešite nielen otázku starostlivosti a výživného na deti, ale aj otázku vyporiadania spoločného majetku a nastavenia fungovania do rozvodu a po rozvode.
V prípade, že uzatvoríte s manželom mediačnú dohodu o úprave starostlivosti Vašich detí, mediátor túto dohodu odošle na súd k spisovej značke rozvodu. V tejto dohode je potrebné upraviť otázku komu budú deti zverené/prípadne striedavá starostlivosť, styk s deťmi a výšku výživného, prípadne iné otázky, ktoré sú medzi Vami sporné.

2. Ak nie je podaná žiadosť o rozvod, platí vyššie uvedené s tým, že žiadosť o rozvod sa podá spolu s dohodou o úprave starostlivosti o deti.

Mediáciou ste schopná s manželom vyriešiť všetky spory a vydiskutovať problémy, ktoré stoja za vzniknutou situáciou a to či už priamo na stretnutí s ním alebo na tzv. oddelených stretnutiach.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk