Poradíte mi ohľadom zrušenia podielového spoluvlastníctva?

Zodpovedané
10. jan 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. S mojou mamou väčšinovým vlastníkom dvojizbového bytu, zvyšné časti vlastnia moje nevlastné sestry v pomere 2/8.

Pred Vianocami ma prostredníctvom právnika kontaktovali, že chcú zrušiť podielové spoluvlastníctvo, poslať odhadcu do bytu a byť vyplatené z bytu.

Našla som si na nich kontakt a osobne som ich poprosila, aby sme to v momentálnej situácii neriešili. Som ochotná ich vyplatiť, ale momentálne som na rodičovskej dovolenke s ročným a trojročným dieťaťom, ktorí majú v byte aj trvalý pobyt.

Ubezpečili ma, že zastavia svojho právnika a dohodneme sa, keď budem pracovať a noc si zobrať hypotéky na ich vyplatenie. Po Novom roku má však kontaktoval ich právnik, že toto vôbec neplatí a keď nepustím odhadcu do bytu a po jeho odhade nevyplatím do 15 dní peniaze dajú to na súd. Vedia, že momentálne nemám finančné prostriedky, takže vraj súd navrhne byt predať.

Za zvyšné prostriedky si nemám v našom meste šancu kúpiť byt a ostanem s deťmi na ulici. Za 18 rokov sestry nezaplatili daň z nehnuteľností, poplatky za byt, ani nutné opravy v byte.

Ako mám postupovať?

Ja sa chcem dohodnúť, ale sestry chcú byť vyplatené hneď.

Ďakujem

Dobrý deň,

tento prípad je typický pre mediáciu, ktorú riešim v prípade vyporiadania podielového spoluvlastníctva. Súd v týchto prípadoch sám uprednostňuje dohodu a vníma aj zvyšných spoluvlastníkov a ich starostlivosť o danú nehnuteľnosť.

Nevlastné sestry majú nielen práva ale aj povinnosti. Týmito povinnosťami sú podieľať sa na nákladoch spojených s nehnuteľnosťou, ktorú však neplnia.

V prípade oslovenia mediátora v tejto veci, je mediátor schopný právnika kontaktovať a pokúsiť sa o mimosúdnu dohodu. V dohode si môžete stanoviť napr. splatnosť vyplatenia sestier tak, ako Vám bude vyhovovať (napr. o rok).

Čo sa týka predaja nehnuteľnosti, nie je to typický postup súdu a prikročí k tomu len výnimočne.

V prípade záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk