14 dňové dieťa má nádchu. Ako rozoznám, keď sa bude dusiť?

Zodpovedané
17. sep 2021

Dobrý deň,

včera sme boli u nášho pediatra na prehliadke v 14. dňoch. Doktorke som povedala, že syn má nádchu a často sa mi "dusí". Posluchovo a aj v krku mal všetko čisté.

Mám kvapkať Libenar alebo Vincentku, lenže to nezaberá. Mam podloženú postieľku (ale v noci spí so mnou). Stále vetrám, všade mám vlhké plienky na zvlhčenie vzduchu, chodíme von.

Odsávačka nič neodsaje, snáď len raz po kúpaní sa zadarilo. Ale potom mi to prišlo ešte horšie. Nemodrá, ale červenie, keď má tento "záchvat".

Ako rozoznám, keď sa bude dusiť?

Jediné, čo vždy zaberie je, keď mu kvapnem do nosa detský Nasivin. Ale ten sa samozrejme nesmie užívať dlhodobo.

Je nejaká alternatíva k Nasivinu?

A kedy zhruba novorodenci prestávajú s týmto dusením a vydávaním všetkých tých desivých zvukov?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi výstižne ste to pomenovali, desivé zvuky. Novorodenci sú hluční. Veľa mamičiek to prekvapí. Je to tak z toho dôvodu, že novorodenec dýcha výlučne noštekom. A ak je v ňom akákoľvek malá prekážka vo forme šušníka, tak v tom malom otvorčeku to narobí taký odpor, že zvuky môžu byť desivé. Chrápu, chrnia atď.

Odsávačka "nasucho" nezaberá.

Odsávať treba nasledovne: Dieťatko si dáte do ľahu, do nošteka do vonkajšej strany dierky priložíte Aliamare alebo Libenar ampulky (Vincentku u tak malého neodporúčam) a stlačíte. Malé množstvo tekutiny sa dostane do nošteka. Necháte chvíľku tak a cca o 30 sekúnd, buď iba vytriete zriedený sekrét stočenou bavlnenou či papierovou vreckovkou, alebo zoberiete odsávačku a odsajete (toto sa odporúča iba ak naozaj je treba, že je problém u dieťatka, čo nateraz u Vás je, ale nebudete to robiť potom každýkrát) . Na dennú toaletu nošteka, ak dieťatko chrčí, tak iba aplikovať roztok, nechať pôsobiť a vytrieť (nie odsávať).

Neviem akú odsávačku máte. Ak ručný balónik, tak treba balónik stlačiť ešte predtým ako s ním idete do nošteka. Zasa priložiť iba na okraj nošteka, nie hlboko! A v nošteku odtlačiť, počujete zvuk a vytiahnuť.

Druhá dierka, to isté.

Takto by to mohlo fungovať. Alternatíva k Nasivinu nie je, ale za mňa je skôr treba efektívnu toaletu nosa. Až ak by bol výtok väčší , tak do takto vyčisteného nošteka dať kvapku Nasivinu. Ale nemyslím si, že je to Váš prípad.

Pokojne napíšte, či to zafungovalo, prípadne ako Vám to ide.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas