15 mesačný syn neukazuje prstom. Má nábeh na autizmus?

Zodpovedané
23. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 15 mesačného syna, ktorý ešte stále neukazuje prstom. Okrem toho vie povedať len 2 slová mama a ham. Očný kontakt je celkom fajn. Aj na meno reaguje, síce nie vždy.

Motoricky je slabší. Hlavičku dvíhal neskôr, samostatný sed bol v 11. mesiacoch. Mám veľký strach, pretože mám ešte trojročného syna a ten je sledovaný na autizmus. On bol v jeho veku síce motoricky popredu, ale sa nerád mojkal a nosil. Nehovoril mi mama.

Som z toho veľmi nešťastná, lebo sa bojím, že to isté sa zopakuje aj pri mladšom.

S obidvoma synmi sme boli na metabolickom vyšetrení. Mladší syn mal veľký nedostatok vitamínu B12 a teraz mu bol podávaný injekčne. Musím povedať, že spevnel a chodíme na cvičenia k fyzioterapeutovi.

Bolo mi povedané, že B12 je veľmi potrebný k vývoju nervového systému.

Mám ešte nádej, že to doženie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri podozrení na autizmus je ideálne spraviť si v tomto linku formulár M-CHAT:
https://vyskum-autizmu.webnode.sk/news/skrining...

Ideálne je od veku 18. mesiacov, ale vyhodnotenie Vás nasmeruje nejakým smerom.

Podľa Vášho opisu naozaj synček psychomotoricky zaostáva. Ja by som ho poslala na neurologické vyšetrenie, kde sa nález objektivizuje.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas