5 ročná dcéra mala žihľavku a zvracala. O aký zdravotný problém môže ísť?

Zodpovedané
9. dec 2020

Dobrý deň,

moja 5 ročná dcéra sa 8. októbra zobudila so škaredou žihľavkou po celom tele. O štyri dni mala pol dňa horúčku 38,5 °C. Po jednej dávke Nurofenu sa už teplota nevrátila. O 5 dní na to mala dva dni hnačky.

Naša pani doktorka to nedala do súvisu. Vraj žihľavka bola alergická reakcia na postrek a potom sa pridružila viróza. Dcérka sa ešte potom v noci budila asi týždeň, že ju svrbí telo a bolia nôžky. Pred dvoma týždňami ráno vstala a zvracala malý kúsok banánu, čo chvíľu predtým zjedla.

Dnes ráno zasa zvracala a mala jednu riedku stolicu. Manžel išiel s ňou k pani doktorke a vraj diétna chyba. Dcérku stravujem veľmi zdravo. Večerala vývar zo zeleniny a kuracích pŕs. Nikdy sa na nič neliečila, nebýva chorá, antibiotiká ešte nebrala.

Váži 18 kg a meria 109 cm. Mne sa nezdá, aby behom dvoch mesiacov mala žihľavku, dvakrát hnačku a dvakrát zvracanie bez toho, aby to spolu nesúviselo.

Aký je Váš názor?

Ako by ste postupovali vy?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

z toho, čo píšete ja súvis nevidím.

Diétna chyba neznamená, že ste spravili niečo "zlé" v strave vy, ale napríklad mäso mohlo byť horšej kvality, banán viac postriekaný atď.

Čo sa týka žihľavky málo kedy (priam nikdy) sa nepríde na príčinu a pri takto jednorázovej je to ešte ťažšie, ale žihľavky sú celkovo veľmi bežné ako príznak nejakej virózy. Čiže v prípade Vašej dcérky by to sedelo - mala teplotu, gastroenteritídu (vracačku + hnačku) a žihľavku - to by som brala ako 1 ochorenie.

Dnešná riedka stolica a minulé jednorázové povracanie by som do súvisu nedávala.

Ak by sa ranné vracávanie opakovalo /viackrát týždenne/ je potrebné prešetrenie.

Riedka stolica jednorázovo je vec, ktorú naozaj netreba riešiť, veď aj Vy určite máte občas stolicu redšiu, občas tuhšiu, podľa toho, čo zjete a ako rýchlo to prejde tráviacim traktom.

Môže ísť o začínajúce enteritídu, uvidíte. Dcérke nasaďte probiotiká aspoň na mesiac.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas