6 mesačná dcérka sa neotáča na chrbátik a nelozí. Je potrebné ísť k neurológovi?

Zodpovedané
2. sep 2021

Dobrý deň,

dcérka mala 27. augusta 6 mesiacov (narodená v 36+6tt). Z môjho okolia počúvam, že sa vyvíja pomaly.

Dcérka sa zatiaľ otáča iba z chrbátika na bruško. Neotáča sa zatiaľ naspäť na chrbátik a ani nelozí. Keď je na brušku, tak pomaly naťahuje ruky pred seba, no viac sa rozčuľuje.

Je to, že ešte nelozí v poriadku?

Mala by už vo svojom veku rozprávať, resp. blabotať slabiky?

Zatiaľ je tichšia, sem tam si hmká. Alebo sa smeje, keď ju rozosmejeme.

Je takýto vývoj v jej veku v poriadku?

Máme si pýtať odporučenie k neurológovi?

Ďakujem

Dobrý deň,

to že je tichšia je úplne normálne, bľabotanie príde neskôr. Ani loziť ešte "nemusí", pretáčanie taktiež príde postupne teraz niekedy. plazenie môže preskočiť, dôležitejšie je pivotovanie (točenie sa okolo svojej osi), alebo štvornožkovanie.

Takže teraz by som ju motivovala hračkami do strán, nie pred ňu. V polohe na brušku by však už mala zvládať 2.vzpriamenie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas