Aké lieky alebo čípky sa predpisujú deťom na možné kŕče pri horúčke?

Zodpovedané
15. okt 2021

Dobrý deň,

náš 5 ročný synček mal prvýkrát teplotu 40°C 4 hodiny. Dávala som zábaly, čipok Panadol a po 4 hodinách Nurofen. Bála som sa, aby nedostal kŕče. Volala som pediatričke a chcela som, aby nám predpísala čipky. Jej reakcia bola, že nepredpíše. Vraj sa predpisujú iba epileptikom. Predpísala len tabletky Diazepan, aby sme ho mali doma a použili pri vysokej horúčke dieťaťa.

Aké lieky alebo čipky by ste odporučili vy?

Ďakujem

Dobrý deň,

preventívne žiadne. U detičiek, u ktorých boli prítomné febrilné kŕče sa predpisuje čipkový Diazepam, aby ho mamička mala v prípade, že sa kŕče budú opakovať, neustúpia do 5 minút, vtedy sa majú podať. Febrilné kŕče sú typické do 5 rokov.

V prípade, že by sa takýto výstup teploty nereagujúci na podanie lieku opakoval skúste aj fyzikálne chladiť - zábaly alebo omývanie vodou. Uistite sa, že podávate správnu dávku lieku pri výstupe 40st C môžete podávať vrchné dávky lieku.

Ak by nereagovala teplota ani na to, išla by som na pohotovosť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas