Aké príznaky si všímať po vybratí kliešťa?

Zodpovedané
6. júl 2022

Dobrý deň,

môjmu 27 mesačnému synčekovi sme včera vybrali kliešťa zo zadnej strany uška, nanešťastie kliešť s pinzetou nevyšiel von vcelku a hryzadlá sme vybrali pomocou ihly. Poprosím Vás poradiť aké symptómy si máme všímať a tiež akú dlhú dobu máme sledovať na kliešťom prenosné choroby.

Drobec je momentálne nechladený, má kašeľ a soplíky, môže sa stať, že niečo prehliadneme kvôli prechladnutiu?

Ďakujem.

Dobrý deň,

v prípade encefalitídy by do pár dní prišli neurologické príznaky - zmena stavu, spavosť, bolesti hlavy, dráždivosť, svetloplachosť.

V prípade boreliozy cca za 2-3 týždne chrípkové prejavy. Medzitým by sa mohol objaviť na tele tzv erythema migrans - taký fľak, ktorý môže byť na inom mieste ako poštípanie, je červený a v strede bledý, môže sa meniť jeho poloha... v takom prípade treba ísť k lekárovi na predpis antibiotík.

Prehliadnuť by ste nič nemali, symptómy dovtedy prejdú. V mieste vpichu môže byť niekoľko dní začervenanie a opuch.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas