Ako dlho je potrebné polohovať bábätko na bok?

Zodpovedané
31. mar 2023

Dobrý deň,

doma máme 2-mesačného syna. Ešte spáva v zavinovačke, ale už sa do nej nezmestí. Plánujem používať spací vak. Už teraz sa však v perinke otáča ako sa mu zachce, polohuje si hlavičku sám.

Dokedy je potrebné polohovať synčeka na bok?

Ako ho polohovať vo vaku?

Ďakujem

Dobrý deň,

polohovanie hlavičky má význam najmä v prvých mesiacoch, kým si ju dieťatko spontánne neotáča. Následne je veľmi dôležité, aby dieťatko v čase bdenia bolo správne polhované, dávané na bruško.

Dieťa sa na bok nepolohuje celé. Spinkať má na chrbátiku a polohuje sa iba hlavička na strany. Takto je vhodné dávať dieťatko spinkať, kým si nie je schopné samo túto polohu zmeniť (napríklad na polohu na bruško - vtedy je už poloha bezpečná, dovtedy nie).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas