Ako fungujú kvapky na bolesť bruška?

Zodpovedané
26. feb 2023

Dobrý deň,

mám mesačného syna, ktorého trápia časté bolesti bruška. Vyskúšala som už všetko možné - kvapky s obsahom simetikonu, laktázy, čaje, rúrkovanie, masáž bruška, pritláčanie nožičiek a tak ďalej. Nič mu na prdíky nepomáha.

Posledných pár dní som mu začala dávať kvapky BioGaia a BabyCalm. Má to taký efekt, že malý sa konečne dokáže ľahšie vyprdkať, tzn. nepučí sa tak dlho a prdká pomerne často (predtým to bolo pre neho oveľa viac obtiažne), ale stále pri tom neskutočne plače.

Pomáhajú kvapky bábätkám len v tom, že vetry iba ľahšie odídu a aj tak ich to bolí?

Je potrebné ešte počkať?

Je možné, že po kvapkách časom odídu aj bolesti?

Ďakujem

Dobrý deň,

u synčeka ide o koliky. Prečítajte si informácie o kolikách nižšie. Bolesti bruška určite raz pominú, len nikto negarantuje kedy.

Čo koliky spôsobuje je stále predmetom výskumov. Najdiskutovanejšie faktory sú postupné dozrievanie gastrointestinálneho a nervového traktu. Inými príčinami epizód plaču môže byť alergia na bielkovinu kravského mlieka, neznášanlivosť istých druhov potravín v strave matky, zlá technika sania, črevná dysmikróbia, herniová hernia, migréna či depresia matky.

Dobrou správou pre rodičov je, že takéto epizódy neutíšiteľného plaču neovplyvňujú negatívne dieťatko vzhľadom k jeho budúcemu vývoju.

Aby však neovplyvňovali negatívne rodičov, tak je dobré obrniť sa známou mantrou – „JE TO LEN OBDOBIE“, ktoré ako každé „obdobie“ snáď raz odíde. Len nikto negarantuje kedy presne. Môže vás stáť značnú dávku trpezlivosti, sebazapierania, občas potláčania plaču, nervov a otázok (prečo práve naš synček?).

Liečba kolík nie je jednoduchá, nakoľko nie je stále prebádaný presný dôvod jej vzniku. Najlepší liek je vlastne čas.

Skúste sa zamerať aj na tieto body:
1. Štúdiami overené probiotiká s obsahom L. reuteri - na našom trhu Biogaia Protectis.
2. šŠtúdiami neoverené účinky – prípravky s účinnou látkou simetikon (Espumisan L, Simethicon baby, Sab simplex) – pri plači dieťatko hltá vzduch, preto na vyprdkanie teoreticky môžu pomôcť – štúdie to však nepotvrdili.
3. Režim dieťaťa – dojčené deti kontrola mechaniky dojčenia, kontrola uzdičky, vždy odgrgnutie po jedle, poloha na brušku pod dozorom, nedojčené deti – antikolikové fľašky, mlieko premiešavať lyžičkou (trasením sa tvoria bublinky).
4. Režimové opatrenia – masáže bruška vyhriatymi rukami v smere hodinových ručičiek, cvičenie s nohami (zatláčanie k hrudníku a späť), nosenie koža na kožu, láskavý prístup.
5. Režim matiek dojčených detí – matka môže vyskúšať na 2 týždne eliminačnú diétu (bez mlieka, ani bezlaktózové produkty, citrusov, alergénov ako ryby, orechy, sója, arašidy, med). Avšak koliky nemusia súvisieť so stravou matky. Ak nie je efekt, tak sa je po 2 týždňoch vhodné vrátiť naspäť k bežnej strave, aby nedochádzalo k zbytočným diétam a možnému nedostatku vitamínov matky.

Podávanie feniklového čaju prípadne výrobkov z feniklu (Baby calm) nie je odporúčané, nakoľko ich dlhodobé užívanie je pre deti do roka nevhodné.

Niekedy úľavu prinesie použitie rektálnej rúrky a následný masívny odchod plynov, či stolice. Pri pravidelnom používaní však hrozí riziko oslabenia zvieračov konečníka či poranenie. Preto je vhodné použitie rektálnej rúrky (či hrotu detského teplomera) minimalizovať na extrémne situácie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas