Ako odstrániť zadržiavanie stolice u 8-mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
21. okt 2022

Dobrý deň,

môj 8-mesačný syn zadržiava stolicu. Začalo to v 5. mesiaci, kedy dostal prvé príkrmy. Vtedy ho zapieklo a s plačom kakal tvrdé bobky.

Každý deň má jedlá, ktoré by mu mohli pomôcť (jablko, slivka, hruška, biely jogurt, ovsené vločky, polievky, šťava zo sliviek, tekutiny). Užíva probiotiká BioGaia, skúšala som mu dávať Lactecon, no bez výsledku. Zaberajú jedine glycerínové čípky, po ktorých dokáže mať stolicu, ale aj to s trápením.

Cez deň na ňom vidím, že zatne nôžky, očervenie a snaží sa to zadržiavať v sebe. Stolica je raz mäkká a raz tvrdšia, neviem či je to tým, že keď ju zadržiava, stvrdne. Stravu dostáva riedku, nič také, čo by ho mohlo zapekať.

Je možné mu ešte nejako pomôcť a uľahčiť, aby začal pekne tlačiť sám?

Ďakujem

Dobrý deň,

dá sa predpísať sirup cez OL, ktorý zmäkčuje stolicu. Predpíše sa, pomôže aby si synček vytvoril naspäť asociáciu, že kakanie nebolí a je bezpečené a následne sa vysadí.

V diéte nevyzerá byť chyba, len je ešte otázny jeho príjem tekutín. To býva kameňom úrazu pri zapekaní.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas