Ako pomôcť 3-ročnej dcérke, ktorá má problémy s kakaním?

Zodpovedané
20. feb 2023

Dobrý deň,

prosím o radu ohľadom 3-ročnej dcérky. Dlhodobo má sklon skôr k tvrdšej a menej častej stolici. A to aj napriek tomu, že dbáme na stravu (vláknina, čerstvé ovocie, zelenina, ovsené vločky, domáci jogurt, ľanové semienka, vyhýbame sa zapekacím potravinam, sladkostiam) a dostatočný prísun tekutín + dávame probiotíka. Má dosť pohybu, je veľmi aktívna, šikovná.

Asi pred 2 mesiacmi mala virózu a hnačku a následne po vyliečení sa problém s tvrdou stolicou ešte zhoršil. Došlo u nej až k análnej fisurke a zadržiavaniu kakania. Naša pediatrička to dosť bagatelizovala a až na moje naliehanie urobila rozbor krvi, vrátane štítnej žľazy alergie na BKM a celiakie, všetky výsledky boli v poriadku. Nasadili sme Duphalac 2x denne 3 ml. Dávka stačila, stolica sa po pár dňoch upravila. Strach z kakania postupne zmizol, trhlinka sa zahojila.

Pani doktorka nám po pár týždňoch odporučila dávku postupne pomaly znižovať, avšak nejde to. Už pri 2x 2,5 ml nastali opäť veľké problémy, znova veľmi plače, že ju zadoček bolí. Ošíva sa, nedá sa jej vykakať, aj keď tlačí, stolica je dosť tvrdá a objemná. Snažíme sa byť pokojní, nevenovať kakaniu prílišnú pozornosť.

Ako postupovať ďalej?

Máme nasadiť opäť vyššiu dávku Duphalacu a užívať dlhodobo?

Je to bezpečné?

Máme pátrať ďalej po nejakom vážnejšom probléme?

Naša pani doktorka ma už asi považuje za hysterku a nemá pre mňa pochopenie. Vraj je to u detí v jej veku pomerne bežné, ale ja sa nemôžem pozerať na to, ako dcérka trpí.

Ako jej môžeme pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

postup pani doktorky aj Vás je veľmi správny - na istý čas nasadiť Duphalac a následne sa ho snažiť postupne vysádzať.

Ak vidíte, že to bez neho nejde, tak ho však ešte treba nechať. Čo znamená, že dostatočne pije? V tomto prípade by som chcela od nej tekutín (vrátane polievok, kaše) aj okolo 1,5 - 2l denne. Vlákninu aj extra pridávate? Ak nie, tak určite v nejakej forme. Sú aj všelijaké "detské" formy s inulínom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas