Ako pomôcť ročnej dcérke pri problémoch so stolicou?

Zodpovedané
6. aug 2021

Dobrý deň,

moja ročná dcérka dva dni nekakala, ale nebola z toho nervózna. Dnes ráno chcela kakať, no až sa spotila. Vykakala malú guličku. Nechala som to tak, veď neplače a možno to už pôjde lepšie.

Okolo deviatej kakala a až sa triasla. Potom spustila rev. Nechcela mi dovoliť ani plienku dať dole, no dala som. Bolo tam hrubé hovienko ako valček. Plus trošku hlieniku a máličko svetlej krvi.

Na 100% si nenatrhla anál.

Ďalšia stolica až taká hustá nebola.

Ako to ošetriť?

Ako môžem dcérke pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

došlo k poškodeniu sliznice vnútri konečníka, nemusí to byť viditeľné. Stalo sa to kvôli tomu, že stolica bola príliš tvrdá. Je potrebné robiť opatrenia aby bola mäkšia a nespravila si zlú asociáciu na kakanie - piť veľa vody, jesť ovocie a zeleniny s vysokým obsahom vody (melón, uhorka, rajčina, jahoda, naopak nie banán, čučoriedky, zemiak). Okrem toho nateraz nedávajte pečivo a žiadne sušienky, ani ryžu, ani ryžovú kašičku.

Ak nemá natrhnutú sliznicu zvonka, tak ošetrenie nie je možné. Ak je zvonka natrhnutá, tak pokojne kalciová masť z lekárne.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas