Ako postupovať pri podozrení na zápal slepého čreva?

Zodpovedané
31. okt 2022

Dobrý deň,

v utorok o 17.00 dostal 15-ročný syn bolesti brucha v okolí pupka. Bolesť neprestávala a o 19.00 sa povracal, teplotu mal 37,1°C. Išli sme na pohotovosť, kde mu spravili ultrazvuk. Vo výsledkoch bolo uvedené, že má hraničný appendix, v strednej tretine do 6,3 mm, v okolí strednej tretiny jemný pruh tekutiny do 2 mm, okolité mezentérium mierne zvýšenej echogenity. Okrem toho aj mierne zväčšené lymfatické uzliny v tej oblasti. Usúdili, že stav nevyžaduje akútny zákrok a poslali nás domov. Syn drží diétu, teplotu odvtedy nemal. Pri zhoršení stavu, resp. nezlepšení sa máme ihneď hlásiť na chirurgii. Brucho ho stále pobolieva, každú hodinu ho chvíľu v ňom pichá a potom prestane. Tak isto ho pobolieva pri smiechu, keď sa zohne.

Je možné, aby sa zápal zhoršoval bez bolesti, zvýšenej teploty a kedy ísť na pohotovosť?

Koľko dní môže trvať, kým sa slepé črevo úplne zotaví?

Je možné z UZV na 100% určiť, že to je zápal slepého čreva a čo iné by to ešte mohlo byť?

Aká je lepšia strava, ktorá zahusťuje alebo naopak čo nezapeká?

Aké probiotiká a lieky pomáhajú pri podráždenom slepom čreve?

Akým spôsobom sa na Kramároch operuje slepé črevo?

Ďakujem

Dobrý deň,

z ultrazvuku nejde na 100% určiť či ide o zápal slepého čreva alebo nie. To je možné z vyšetrenia CT. To sa ale pre radiačnú záťaž neurčuje všetkým pacientom a využíva sa sono. Ak sú pochybnosti, využije sa CT.

Ak ho bude brucho pobolievať naďalej (ďalší deň), spravila by som cestou pediatra odbery na dynamiku CRP (pri slepom čreve bude stúpať). Na pohotovosť by som išla ak by syn mal bolesti v takom zmysle, že by musel hľadať úľavovú polohu, bolesť by sa náhle zhoršila, bola by horúčka...

Neviem ako sa operuje slepé črevo na Kramároch. Predpokladám, že pokiaľ nie je proces už vyslovene veľmi rozbehnutý, tak laparoskopicky, aby sa lepšie deti zotavovali po operácii.

Strava je vhodná nedráždivá, akú syn toleruje - polievka (vývar či zeleninová), netučné veci (mäso na pare, zemiaky), pečivo, ovocie bez šupky...

Probiotiká pri slepom čreve nepomôžu. Je to zápalový proces, nie porucha mikrobioty.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas