Ako riešiť nočné pocikávanie skoro 8 ročného chlapca?

Zodpovedané
2. apr 2019

Dobrý deň,

môj skoro 8 ročný syn sa každú noc pocikáva. Spí tak tvrdo, že sa neprebudí.

Ako to riešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste to ešte doteraz nijak neriešili, je nutné začať.

Je potrebné synčeka vyšetriť: detský lekár vyšetrí synčeka, jeho výšku a hmotnosť, posúdi stav hydratácie, prípadné abnormality chrbtice a genitálu, meria sa krvný tlak, vyšetrí sa chôdza a rovnováha. Z laboratórnych metód sa vyšetrí močový sediment (na vylúčenie bakteriúrie, glykozúrie, erytrocytúrie + osmolarita moču. Podľa výsledkov sa dieťa potom odosiela k detskému nefrológovi, ktorý ďalej liečbu manežuje a dieťa prechodne môže nastaviť na liečbu (preparát vazopresínu alebo anticholienrgiká - podľa etiológie, ktorú zistí), po prípade Vám doporučí tzv. enuretický alarm (je to prístroj, ktorý sa zvukovo aktivuje pri pomočení syna). Indikované je aj vyšetrenie USG obličiek - to si buď spraví sám nefrológ alebo cestou radiologického pracoviska.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas