Ako sa naučí dieťa priamo sedieť?

Zodpovedané
17. aug 2021

Dobrý deň,

moje dieťa vie šikmý sed.

Môže sa dávať posadiť už na dlhšiu dobu napríklad v kočíku?

Ako sa naučí priamo sedieť?

Ak sa nedá cvičiť Vojtovou metódou, tak čo je namiesto toho?

Mal by cvičiť Bobath?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete vek.

Dieťatko by sa malo zo šikmého sedu posadiť okolo 8. - 9.mesiaca., Ak po tomto veku nesedí samostatne (bez vysadzovania a podložovania!), tak je vhodná konzultácia u detského fyzioterapeuta.

Posadzovanie v športiaku predtým ako si dieťatko samo sadne nie je vhodné. Učiť sa sedieť nedá, každé dieťa je nejako "psychomotoricky naprogramované", a ak je toto naprogramovanie správne, sadne si samo. Ak nie je, prípadne je nejaká ľahká odchýlka (najčastejšie diastáza brušných svalov), tam potom cielene cviky ukáže práve detský fyzioterapeut. Či bude nutná Vojtovka alebo Bobath Vám povie po vyšetrení dieťatka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas