Čo spôsobuje zápchu?

Zodpovedané
27. sep 2022

Dobrý deň,

dcérka pije už 3 mesiace pred obednajším a nočným spánkom prevarené kravské mlieko. Doteraz nemala žiadne problémy. Stolica bola každý deň niekedy aj 2x.

Teraz zrazu nastali problémy. Niekedy deň nekaká a na ďalší je to dosť bolestivé. Papá všetko to isté ako pred 3 mesiacmi. Je dosť ovocia a aj zeleninku. Vody tiež dosť pije.

Z čoho to môže byť?

Je možné, že by to bolo z mlieka, ktoré jej 3 mesiace problémy nerobilo?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade, ak je to kupované kravské mlieko z obchodu, tak to prevárať rozhodne nemusíte. Je už pasterizované. Na pitie je vhodné až po roku - predpokladám teda, že dcérka je staršia.

Čo sa týka zápchy, tak v prvom rade by som zvýšila príjem vody aspoň o 2 dcl denne. Teda ak máte pocit, že papá dostatok zeleniny a ovocia.

Môže byť, že trošku sa zmenil pomer baktérii v črevách, a preto má zápchy. Je dôležité, aby sa stolica zmäkčila, aby nedochádzalo k bolestivému kakaniu a neskôr zadržiavaniu. Ak nepomôže úprava pitného režimu, tak by som po konzultácii s Vašou doktorkou pridala prípravok ako Dulcosoft.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas