Čo znamená škvŕkanie v brušku mesačného bábätka?

Zodpovedané
13. máj 2022

Dobrý deň,

moja dcérka bude mať o pár dní mesiac. Keď sme prišli z pôrodnice, tak cca na tretí deň doma jej začalo v brušku škvŕkať a bolo počuť také prelievanie. Bolo to dosť výrazné (dcérka je kojená + dokrmovaná UM).

Vždy, keď jej takto zabuble v brušku, spozornie, skrčí ju na chvíľku a potom povolí. Zo začiatku ju aj vystieralo ako luk. Podotýkam, že neplače. A ak náhodou zaplače poriadne, tak to netrvá dlho. Mám pocit, že najhoršie je to k večeru. Kaká každý druhý deň a stolica je normálna. Plyny odchádzajú bez problémov. Keď je takto nespokojná, zvyknem jej pomasírovať bruško a vidím, že jej to robí dobre. Ak ju dokŕmim UM, taj vie krásne spinkať skoro 3 - 4 hodiny.

Keď ju občas nakŕmim a dám odrgnúť, tak mi zaspí na ramene. Preložím ju do postieľky, tak spinká a zobudí sa práve na to škvŕkanie (no nie stále) a už viem, že keď to zaškvrká, tak ju o chvíľku skrčí. Škrkanie je stále a mám pocit, že to už nie je až tak počuť ako zo začiatku.

UM dávam 3x denne. Dávam jej aj kvapky Coliprev, Sab Simplex, probiotiká a DeVit.

Sú tie zvuky normálne?

Ja som si myslela, že to je kolika, keďže ju vystieralo ako luk. Plus aj to bruško ju zvykne bolieť. Keď bola niekedy taká nepokojná a plačlivá, tak mi zaspala v polohe na tigríka. Táto poloha jej robila dobre.

Aký problém môže mať?

Ako jej môžem pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto "škvrkánie" v brušku je peristalitka - teda práca dcérkiných čriev.

Ak vidíte, že pomáha masáž, môže ísť, že jej trošku "pouvoľňujete prdíky. Masážou vytlačíte vzduch a uľaví sa jej. Preto sa aj skrčí, lebo ak to nespravíte masážou, tak si potrebuje pomôcť sama nožičkami. Je to teda stav úplne bežný a netreba ho inak špeciálne riešiť. To, čo robíte intuitívne je úplne super postup.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas