Čo znamená teplota bez iných sprievodných javov?

Zodpovedané
9. sep 2019

Dobrý deň,

moju dcérku trápia tri dni teplotu bez akýchkoľvek ďalších znakov. Sopeľ a ani kašeľ nemá. Teplotu vystúpila na 39°C a asi každých 5 hodín ju zrážame Nurofenom a sirupom Panadol sirupom.

Jesť jej chutí, ale z teploty je unavená a podráždená. V moči nebola nájdená ani bielkovina. Odber nebol sterilný, bol z nočníka a nie priamo do skúmavky. Krv jej nebrali. Vraj je to vírus.

Aký je Váš názor?

O aký problém môže ísť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dcérka je v dojčeneckom veku pravdepodobne ide o tzv. šiestu chorobu. Tri dni má dieťa vysoké teploty, bez iných prejavov, na 4.deň sa vyhádže koža a už je bez teplôt. liečba je iba znižovanie teploty, prípadne ostatná symptomatická (ak má soplíky, tak na soplíky atď.).

Ak teploty pretrvávajú, bez klesajúcej tendencie odpichla by som CRP z prsta na ubezpečenie sa, že ide iba o virózu.

Moč ak je nabratý nesterilne a je v poriadku, tak by bol v poriadku, aj ten nabratý sterilne. Takže o močový infekt sa nejedná.

Treba dbať na dostatočnú hydratáciu dieťaťa a teplotu znižovať podľa hmotnosti! nie veku. T.j. 10mg/kg hmotnosti jednorázovo (či Paralen, či Nurofen).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas