Čo znamená trasenie rúk u 9 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
14. mar 2019

Dobrý deň,

moja dcéra je narodená v 33. týždni s mierami 1670 g, 45 cm, Apgar 10,10. Teraz má 9 mesiacov, korigovane 7.

Dcéra trasie rukami, a to nielen vtedy, keď je nervózna. Aj keď chce ísť na ruky, alebo je unavená. Inák rukami robí všetko riadne, chytá hračky, vie ich používať, prekladá, vezme si všetko čo chce, trhá papiere.

Chodíme na neurológiu. Doktorka si to nikdy nevšimla a aj sa to bojím spomenúť, aby nám nenašla nejakú diagnózu. Po narodení žiadne problémy nemala. Sono mozgu jej robili štyrikrát a všetko bolo v norme, bez VVCH, bez krvácania, EEG úplne v norme.

Podľa doktorov nezaostáva vo vývine, zodpovedá upravenému veku. Neurologička nám nič nenašla, svalový tonus má normálny, žiadny hypo - hyper.

Čo znamená trasenie rúk?

Ďakujem

Dobrý deň,

zvažovala som, ako Vám odpísať, lebo Vaša otázka ma mierne zarazila - " aby nám nenašla nejakú diagnózu". Avšak beriem to, že ste úprimná tu, takže už budete úprimná aj pri ďalšej návšteve lekárky. Koniec koncov, budete tým úprimná sama k sebe a teda k Vašej dcérke.

Tras rúk môže byť spôsobený hypoglykémiami (pri ktorých môžu, ale nemusia byť aj tieto symptómy: bola by zlá, nevrlá, alebo naopak apatická, bledá, spotená, mala by zvýšenú frekvenciu srdiečka...), niektorými metabolickými alebo neurologickými ochoreniami.

Ste pravidelne sledovaní u neurológa, otázka trasu rúk smerujte práve naňho. Bohužiaľ za krátky čas, ktorý lekár môže venovať jednému pacientovi, nie je možné, aby sa všetko u detičiek prejavilo. Práve na to ste tu Vy, rodičia detičiek, ktorí ich poznáte najlepšie, ste s nimi denno-denne a viete teda presne aké symptómy dieťatko má, aby ste lekárov na všetko upozornili, všetko pravdivo povedali.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas