Aké porcie sú vhodné pre 10-mesačné dieťa?

Zodpovedané
5. dec 2022

Dobrý deň,

mám 10-mesačného synčeka, ktorý ako 5-mesačný začal ochutnávať príkrmy. Od začiatku mu jedlo veľmi chutí a zje úplne všetko, čo mu dám. Už má zavedené všetky chody a pred nočným spaním ho dojčím. Rovnako tak v noci, minimálne 2-3x, opätovne ráno, keď sa zobudí.

Posledný mesiac začal po každom jednom jedle plakať. Či už je to chlebík s maslom, výživa, mäsovo-zeleninový príkrm, kaša, jogurt. Vždy, keď vidí ako už odkladám prázdnu misku, tak začne kričať. Na obed mu pripravím úplne plnú misku a aj tak je nespokojný. Jogurt, výživu, krajec chleba - všetko spapá, napriek tomu plače. Nechcem, aby bol hladný, ale nechcem ani, aby sa prejedal.

Je možné, že je ešte stále po každom jedle hladný?

Aké veľké porcie sú vhodné pre 10-mesačné dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

porcia obedného príkrmu cca 150 - 180 ml, rovnako aj kaša zo 150 ml mlieka. Ostatné porcie sa nejako špeciálne neudávajú.

Pokiaľ mu napríklad nestačí iba jogurt, dajte mu k tomu pár chrumiek. Pokiaľ plače po chlebíku, dajte mu k tomu uhorky alebo inú zeleninku. Takéto ľahké zvýšenie množstva by mohlo pomôcť. Alebo ešte zvýšiť napríklad tuk v strave. Napr. do kaše orechové maslo, ku chlebíku mozarela či kúsok tvrdého syru. Skôr sporadicky ak je väčší jedák, aby nemal veľa bielkovín.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas