Je možné ešte napraviť nedostatok vitamínu D u synčeka?

Zodpovedané
12. feb 2021

Dobrý deň,

mám 15 mesačného syna, s ktorým som bola nedávno v poradni u pediatričky. Tá skonštatovala, že syn má rebierka nápadne vyčnievajúce von, čo pripisuje nedostatku vitamínu D.

Synovi svedomito vitamín D podávam, ale nesprávne. Dávala som mu ho len na lyžičke - bez mlieka alebo tuku.

Upravia sa synovi ešte rebierka?

Meria 78 cm a má 10 kg. Je kojený a má pestrú stravu. Štíhlosť má danú skôr geneticky.

Ďakujem

Dobrý deň,

pravdu povediac nemám s týmto úplne reálne skúsenosti, lebo v praxi nie sú už rachitické prejavy časté. Ale čo som si preštudovala, tak jednak sa rebierka na kosť budú prestavovať ešte stále, takže ak sa zvýši príjem vitamínu D, tak by to malo pomôcť a jednak bude synček celkovo rásť, aj bruško mu narastie, tak si myslím, že by sa to malo opticky urovnať.

Každopádne, ak pani dr diagnostikovala rachitídu (odobrala aj vitamín D?) tak je potrebné podávanie vitamínu D na 12 týždňov 3000-6000 IU denne (normálne 2 kvapky sú 1000IU), takže 6-12 kvapiek, po 12 týždňoch prehodnotiť stav a pokračovať v dlhodobom podávaní 2 kvapiek denne do mlieka.

Zároveň je dôležité, že na správny priebeh mineralizácie kostí po prvom roku života je potrebný minimálny príjem vápnika 500 mg denne (mliečne produkty, mak, sardinky, špenát, fazuľa, kel)

Ešte ma napadá, že neviem, či nemôže mať nejakú malabsorpciu (nedostatočné vstrebávanie vitamínu D).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas