Je potrebný kontrolný RTG pri zápale pľúc?

Zodpovedané
1. jún 2019

Dobrý deň,

môj 13 mesačný syn nedávno prekonal zápal pľúc. Prišlo sa na to náhodou. Mal teplotu 39,7 °C, ktorá sa vôbec nedala zraziť. Nurofen a ani Paralen nepomáhali, nepomáhal ani čípok.

Keď ho počúvali viacerí doktori, tak nemal čisté dýchanie. Na RTG sa potvrdil zápal pľúc a pritom ani nekašlal. CRP mal 129. Boli sme v nemocnici a po dvoch dňoch užívania antibiotík mal CRP 20.

Je v takom prípade potrebné kontrolný RTG?

Nám povedali, že je lepšie ho znovu neožarovať, keďže CRP kleslo.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokles zápalovej aktivity napovedá, že zápal pľúc je správne liečený a teda, že antibiotiká zabrali a aj RTG nález by mal byť zlepšený.

Ja som zvyknutá si skontrolovať RTG nález po dobratí antibiotík, ale rozumiem aj názoru, nezaťažovať dieťa s ďalším žiarením.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas