Je správne predpísať ročnému chlapcovi antibiotiká bez vyšetrenia CRP?

Zodpovedané
21. okt 2021

Dobrý deň,

ročný syn má zapchatý nos, ale soplíky mu netečú. Sopeľ odsávame. Kašeľ mal brechavý, dýchanie čisté. Už pár dní má teploty 37,2°C. Pediatrička mu chce dať ATB.

Prirezávajú sa mu zúbky a teplota môže byť aj z toho.

Bolo by vhodné urobiť CRP, aby nebral ATB zbytočne?

Má aj zväčšené uzliny vzadu na hlavičke.

Ďakujem

Dobrý deň,

upchatý nos, subfebrility aj kašeľ môže byť rovnako pri viróze ako pri začínajúcej bakteriálnej infekcií.

CRP nie je nutnosť pred predpisom ATB. Ale presne ako píšete, je to veľmi dobrý faktor k rozhodovaniu, aby nedochádzalo k nadužívaniu antibiotík.

Existujú aj domáce testy CRP, ktoré orientačne vedia "povedať" či ide o virózu, či o bakteriálnu infekciu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas