Je vhodné užívanie antibiotík Suprax pri CRP 13?

Zodpovedané
4. okt 2021

Dobrý deň.

dcéra schytala od staršieho brata zo škôlky virózu, ktorá sa u oboch prejavovala vlhkým kašľom a soplíkmi. U dcéry bola prvé dva dni horúčka (nedeľa, pondelok) a mala laryngitidový kašeľ (v pondelok v noci). Kašeľ aj nádcha prestáva, nočný kašeľ tiež. Keďže sa jej horúčka po 4 dňoch (v piatok) vrátila (máva v priemere 38,5°C, počas dňa 37,8°C), išli sme na pohotovosť. Urobili jej CRP a hodnota bola 13.

Napriek tomu jej bolo predpísané antibiotikum Suprax. Nie som s tým úplne stotožnená, keďže lekárka na mňa svojim vystupovaním a rečami nepôsobila dôveryhodne. Nechcem zbytočne zničiť dcére (1,5r) mikrobióm antibiotikom. Dnes je tomu 48 hodín, čo sa horúčky vrátili.

Je na mieste ešte s podaním atb počkať, keď je CRP nízke, že ako sa horúčky vyvinú?

Ďakujem

Dobrý deň,

horúčky môžu a nemusia byť. Horúčky však môžu a nemusia znamenať bakteriálnu infekciu nutnú riešiť antibiotikami. Na to je potreba zhodnotenie spolu s klinickým stavom a laboratórnymi markermi. Niekedy aj pri hladine CRP 13 sú ordinované antibiotiká, nakoľko je "riziko z omeškania". To, či by som takto postupovala aj pri Vašej dcérke sa nedá takto napísať, lebo som ju nevyšetrila.

Navyše to, že bolo v piatok CRP 13, neznamená, že v sobotu či v nedeľu nemôže byť aj 100, 200, ale aj 5. Najlepšie je teda asi ísť k lekárke.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas