Má môj synček veľmi nízku hladinu železa?

Zodpovedané
22. dec 2021

Dobrý deň,

3,5 mesačnému synčekovi bola z kontrolného odberu zistená anémia (železo 8,9). Má užívať 2x8 kvapiek Maltoferu a 3x do týždňa po pol tablete Pyridoxinu a kyselinu listovú.

Je to veľmi nízka hladina železa?

Nemohla by som Maltofer užívať ja, keďže syna dojčím?

Dá sa zamenit Maltofer za Narosan?

Môžem zameniť Pyridoxin tablety za Bkomplex kvapky?

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ, nie je natoľko efektívne, aby užívala železo dojčiaca mamička. Pri takejto hladine je určite na mieste táto liečba - aj železo aj kyselina listová a pyridoxin.

Pyridoxin nie je vodné zamieňať za Bkomplex. Odporúča sa iba vitamín B6, (B komplex je navyše pre staršie deti).

No a Narosan určite nie. Je to iba doplnok výživy, nie liek pri anémii. Maltofer obsahuje v stanovenej dávke okolo 25mg železa. Je to registrovaný liek, ktorý sa bežne užíva v tejto vekovej kategórii. Je určite nutné užívanie Maltoferu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas