Môže byť horúčka a bolesť hrdla príznak kliešťovej encefalitídy alebo boreliózy?

Zodpovedané
7. júl 2022

Dobrý deň,

9 ročná dcéra mala pred tromi týždňami jeden a pol dňa teplotu a bolelo ju hrdlo, inak nič. Za 2 dni jej to prešlo, nešli sme ani k doktorke. Teraz po 3 týždňoch mala znova jeden deň horúčku 38.5, boleli ju nohy, telo, hlava, potom ďalšie dva dni mala už len zvýšenú teplotu okolo 37,5, telo už nebolelo, len trochu zas hrdlo ale tak nižšie ako je hrtan. Trošku pokašliava a je zachrípnutá trošku.

Boli sme aj u Dr, pozrela hrdlo, že červené. Chcela dať hneď antibiotika, ale pre istotu sme išli na crp a to bolo menej ako 8. Čiže jej ich nedala a odporučila kalobu, ktorú som jej aj začala dávať. Dcéra mala pred mesiacom aj kliešťa, ktorý bol prisatý možno hodinu lebo nemala po odstránení ani žiadnu jazvu ani to nemala červené okolo. Doktorka jej brala ešte výter z hrdla ale ten bude až o týždeň.

Je možné, že ma dcéra nejakého bacila v hrdle, keďže ju aj predtým bolelo a mala tie teploty a teraz zas, ale crp neukázalo bakteriálnu infekciu?

Môže to byť aj príznak kliešťovej encefalitídy alebo boreliózy? Krv doktorka nebrala.

Môže to byť len vírusové, resp. keď bolo tak teplo deti sú celý deň vonku v bazéne, aj v dome máme dosť teplo, že bola prehriata a napila sa studenej vody?

Ako by ste vy postupovali?

Ďakujem.

Dobrý deň,

nemyslím si, že by bol súvis so zaklieštením. Bolesť hrdla je z 90 % vírusového pôvodu, takže si myslím, že u dcérky ide o virózu. Odporučila by som pokoj, Kaloba tiež super a ďalej podľa stavu (ak sa pridá kašeľ niečo od kašľa, od teploty antipyretiká), vitamin C a zinok.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas