Môže kyselina, ktorá sa trojmesačnej dcérke vracia poškodiť pažerák?

Zodpovedané
24. jún 2020

Dobrý deň,

mojej trojmesačnej dcérke bol diagnostikovaný GER. Mám, ale podozrenie na patologický reflux - tichý reflux podľa príznakov, ktoré dcérka má. Napr. počas jedenia sa často odťahuje od fľaše, plače, zvýšené slinenie, často si vkladá pästičky do úst počas jedenia, hádže hlavou s natiahnutým krkom a točí ňou počas alebo po jedle, časté čkanie, kyslý zápach z úst - nie vždy, pokašlávanie.

Snažíme sa dodržiavať antirefluxné opatrenia, ale i napriek tomu mám obavy.

Môže kyselina, ktorá sa jej vracia nejako poškodiť pažerák?

Nemôže to vdýchnuť?

Máme AR formulu mliečka, ale niekde som čítala, že to môže ešte tichý reflux zhoršiť, pretože dlhšie a ťažšie trávi v žalúdku.

Čo je na tom pravdy?

Čo by sme ešte mohli urobiť?

Trápi ma to, že to dcérku bolí. Sme aj pozadu čo sa týka držania hlavičky a ležania na brušku.

Môže to súvisieť s GER?

Ďakujem

Dobrý deň,

vy máte diagnostikovaný GER, takže nerozumiem moc na čo vy máte podozrenie, keďže to na čo máte podozrenie, je diagnostikované.

Máte na to aj liečbu - najdôležitejšie sú vždy antirefluxné opatrenia (zvýšená poloha pri spánku, dostatočné odgrgnutie po strave, radšej papať častejšie a menšie dávky) a máte aj AR formulu mliečka na zahustenie - proti refluxu.

Takže všetko, čo máte mať na to, aby dcérka bolo spokojná napriek diagnóze (ktorá je prechodná a upraví sa AR mliečkom, respektíve po prechode na tuhú stravu) máte. AR formulku potrebujete na GER, tvrdenie nie je pravdivé.

Nechcená poloha na brušku môže súvisieť s GER, skúšať to treba, samozrejme nie hneď po kŕmení.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas