Môže ovplyvniť imunitu dcéry na ovčie kiahne to, že ja som prekonala v tehotenstve pásový opar?

Zodpovedané
29. nov 2022

Dobrý deň,

dcéra má 8 rokov a kiahne zatiaľ nemala. Ja som v tehotenstve prekonala pásový opar.

Môže to mať nejaký súvis?

Môže byť úplne imúnna voči kiahňam a nemusí ich vôbec prekonať?

Môže nejako ovplyvniť imunitu dcéry na ovčie kiahne to, že som prekonala v tehotenstve pásový opar?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, nemá to súvis s Vaším prekonaním pásového oparu. Prekonať teoreticky nemusí, ale ak by sa náhodou nakazila v tehotenstve, mohlo by to byť fatálne. Preto sa ženy, ktoré kiahne neprekonali očkujú pred plánovaným otehotnením.

Ja som zástancom očkovať proti kiahňam deti celkovo - nevymešká tak nič zo školy (vy z práce), imunita sa vytvorí a nebude ju nič škriabať, mať teploty...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas