Môžu batoľaťu uškodiť kortikoidy?

Zodpovedané
25. jan 2023

Dobrý deň,

môj 2-ročný syn má pravidelne ekzém v tej istej časti, na líci pri ušku. Asi od apríla do októbra však nemal ani jeden fliačik. Od októbra sa mu každý mesiac vracia na to isté spomínané miesto. Neviem, z čoho by to mohlo byť, alergologické testy mal negatívne.

Skúšam najprv nehormonálne lieky - zinkový krém, repíkový obklad, Bepanthen Sensiderm, používame kozmetiku na celé telo Bioderma Atoderm. Toto však veľmi nepomáha. Ekzém sa zhoršuje, je to veľmi suchý a červený fľak veľkosti asi 3 x 4 cm. Maximálne 2x do mesiaca mu miesto natieram kortikoidným krémom Afloderm. Ten mu zaberie hneď a na nejaký čas je kľud. Kožná tvrdí, že je to najslabší kortikoid, že mu ho pokojne môžem aplikovať. Nie som s tým veľmi stotožnená, ale iné mu nezaberá a nechcem, aby sa mu to rozšírilo na viac miest. Predpokladám, že s príchodom jari to odznie samé. Aj vlani to tak bolo.

Môže synovi z dlhodobého hľadiska uškodiť Afloderm podaný lokálne maximálne 2 dni do mesiaca ráno a večer?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, lokálne použitie kortikoidov nemá nežiadúce účinky ako ich branie v tabletkovej forme. Dávate ich uvážlivo, vyslovene na ne syn dobre reaguje, nemusíte mať vôbec žiadne obavy a radšej mu pomôžte ako ho nechať škriabať sa, nebodaj infikovať si to. Žiadne obavy, naozaj.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas