Podozrenie na autizmus u 20 mesačného syna. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
24. júl 2020

Dobrý deň,

mám podozrenie na autizmus u môjho 20 mesačného syna, ktorý vôbec nerozpráva. Neukazuje na predmety. Počuje na meno, ale mám pocit, že len keď chce. Očný kontakt tiež len ak chce.

Cca pred viac ako dvoma mesiacmi povedal aj nejaké slabiky mamamama, babababa, dedede, jejejeje, ale už sa zasekol. Nemá rád spoločnosť iných ľudí a ani detičky.

Bola u nás kamarátska s mladším chlapcom od nášho o dva mesiace a ten pekne ukazoval na predmety. Potom na ňu, že nech mu povie, čo to je. Ona mu povedala, dones mi vláčik a on priniesol. Pritom ani nebol doma, ale u nás a vedel.

Náš syn sa na neho skoro ani len nepozrel. Iba keď mu zobrala jeho obľúbenú hračku, tak mu ju vytrhol z ruky. Keď mu ju ten druhý chlapec nechcel dať, tak sa náš malý hodil ku mne a plakal.

Fyzicky je v poriadku. Už začal aj cúvať. Aj po schodoch prejde pekne za pomoci našej jednej ruky. Rad sa hrá s nami, sám len tak 5 minút. Často akoby šúcha hlavu o moje ruky. Veľmi často aj príde k rukám a objíma ich. Má rad knižky, vláčik, autíčka. Často točí kolieskami. A to hlavne vtedy, keď odídem z izby a je tam sám.

Má rád prírodu. Má obľúbené stromy, ktoré musí chytiť a usmieva sa popritom. Má rad kvety, rád hádže kamienky do vody, obľubuje kŕmenie sliepok trávou alebo jeho obľúbenými tyčinkami.

Na svoj vek málo rozumie. Vie, že čľap čľap znamená kúpanie. Nabehne do kúpeľky. Keď sa berú kľúče od auta, tak vie, že sa ide autom. Keď si sadneme za stôl, tak pozerá kedy mu dáme jesť. Vie kopnúť do lopty, točí sa pri riekanke kolo kolo mlynské.

Rád pozerá rozprávky, hlavne Krtka. Bavia ho detské pesničky. Keď mu ich zaspievam, tak zbystrie a smeje sa na mňa.

Nechce nás držať za ruku. Len ak ide auto. Predtým vedel ukázať aký je veľký, ako robí indián, robil dupy dupy nohami, vedel dať pusu. Teraz nič z toho nerobí. Nové veci nezopakuje.

Oproti iným deťom mi pripadá úplne iný. Je bojazlivý, ignorant, samotár, nespoločenský. Dojčila som ho do 1,5 roka. Doslova visí na mne a na manželovi.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

spravte si tento dotazník a postupujte podľa jeho výsledkov: https://vyskum-autizmu.webnode.sk/news/skrining...

Je to skríningová metóda na možný zachytenie porúch autistického spektra. Celkovo tá stránka je na to zameraná.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas