Poradíte ohľadom očkovania po febrilných kŕčoch?

Zodpovedané
17. jún 2020

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom očkovania. Dcéra vo veku 10 mesiacov dostala febrilné kŕče, skôr mala kolaps. To bolo v decembri. Tretiu dávku hexy mala mať v 1.roku, avšak očkovanie sa odložilo.

V máji po neurologickom vyšetrení doktorka zhodnotila, že dcéra môže byť zaočkovaná. Avšak má 4 dni užívať Diazepam.

Nemôže byť tak dlhé užívanie lieku pre dcéru nebezpečné?

Rozumiem, že je to na predchádzanie kŕčom.

O pár mesiacov potom nás bude čakať MMR očkovanie a tam si neviem predstaviť kedy začať s Diazepamovou clonou, keďže vedľajšie účinky nenastúpia hneď po očkovaní.

Ďakujem p

Dobrý deň,

stav po febrilných kŕčoch nie je kontraindikácia na to, aby bolo dieťa očkované, alebo aby bolo očkovanie odložené, ale je to situácia, kedy musíme byť opatrnejší po očkovaní.

Práve preto, že jednou z reakcií po očkovaní (v tomto prípade najmä po MMR) môžu byť vysoké teploty, pri ktorých sa u detí na to predisponovaných febrilné kŕče vyskytnúť môžu.

Diazepam perorálne (tabletky) sú vhodná premedikácia pred podaním vakcíny (zároveň je dobré doma mať Diazepam rektálny, v prípade kŕčovej aktivity podať) a je dôležité sledovať si dieťatko a ak teplota stúpa správne podávať antipyretiká - Paralen / Nurofen v dávke 10mg/kg telesnej hmotnosti.

Máte pravdu, že teploty po MMR nastupujú neskôr, treba si uvedomiť že dôležitejšie ako diazepam je správne znižovanie teplôt, ktoré ak budú správne znižované, nemôže dôjsť k febrilným kŕčom.

Celkovo premedikácia Diazepamom nie je až taká dôležitá, ale práve kontrola telesnej teploty a správne znižovanie teploty. Ja osobne by som nedávala 4 dni pred očkovaním Diazepam, príde mi to "veľa", ale nedisponujem informáciami aký bol priebeh febrilných kŕčov, takže v tomto prípade sa riaďte radou ošetrujúceho lekára.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas