Prečo má dcérka každú chvíľu soplík a polepené očká?

Zodpovedané
8. apr 2019

Dobrý deň,

moja dcérka chodí od septembra do škôlky a odvtedy sa jej vracia soplík a párkrát jej zahnisalo očko. Dvakrát mala zrno, teraz zápal spojiviek. Ráno mala polepené očká, druhý deň už nie. Doktorka hovorí, že soplík je v poriadku a očko má od soplíka. Výter z nosa mala čistý. Nekašle, nekýcha.

Môže mať nábeh na alergiu?

Ďakujem

Dobrý deň,

po nástupe do škôlky mnoho detí (a rodičov) trápia virózy typu soplík, kašlík, bez zvýšenej zápalovej aktivity a nutnosti aktívnej liečby.

Nakoľko Vám očko hnisá opakovane a bol aj 2x prítomný "jačmeň" doporučovala by som vyšetrenie očným lekárom, ktorý zoberie z oka ster a cielene zistí prítomnosť baktérie a podľa citlivosti zvolí lokálne liečbu.

Dovtedy dcérke kúpte vitamíny - napr. voľnopredajný Cebion multi sirup.

Ešte na vysvetlenie si dovolím rozdiel medzi jačmeňom a zápalom spojiviek.

Zápal spojiviek môže byť spôsobený:

  • vírusom - býva prítomné bolestivé pálenie a svrbenie jedného alebo oboch očí, spojivky sú začervenalé, oči viac slzia, môže byť prítomný aj výtok z oka (väčšinou nie úplne hnisavý) a oči sú zlepené - môžete aplikovať kvapky typu Occuflash.
  • baktériou - buď prvotne pri infekcii alebo tá môže "nasadať" na prvotný vírus, keď si dieťa rukami škriabaním zanesie baktériu do očka - vtedy je už výtok výrazne žltý, hnisavý, je potrebné preliečiť ATB - lokálne dľa citlivosti z výteru,
  • alergický - alergia na pele alebo iné alergény v ovzduší

"Jačmeň" - hordeolum- akútny ohraničený zápal riasových folikulov mihalníc, vzniká preniknutím stafylokokov, ktoré bežne žijú na koži, do mazovej žliazky pri korienku riasy. Prítomný býva pocit napätia v oblasti mihalnice, akútny jednostranný opuch mihalnice so začervenaním a hmatným podkožným uzlíkom. Opakovane sa môže vyskytovať u jedincov so zníženou imunitou.

V liečbe sa doporučujú teplé obklady a jemná masáž mihalnice,očné maste (najčatejšie ho spôsobuje baktéria Staphylococcus species), pri chronických stavoch potrebný zásah - incízia a drenáž.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas