Prečo má môj škôlkar zväčšenú nosnú mandľu a opakujúce sa infekty?

Zodpovedané
30. apr 2019

Dobrý deň,

môjmu synčekovi v dvoch rokoch zistili na základe sa viacerých opakujúcich infektoch, že má zväčšenú nosnú mandľu. Odporučili nám jej odstránenie, ale my sme sa rozhodli počkať aspoň do troch rokov.

Vo februári nastúpil do škôlky a odvtedy je to čistá katastrofa. Samozrejme, že sme sa rozhodli pre odstránenie nosnej mandle, nakoľko je neustále chorý a čakáme na termín. Čo ma však ako matku znepokojuje je, že napríklad v piatok doberie antibiotiká a v pondelok ráno sa zobudí so zvýšenou teplotou po desiatich dňoch užívania antibiotík. A nestalo sa to raz.

Môžem to naozaj prisudzovať iba zväčšenej nosnej mandli?

Nebolo by vhodné absolvovať aj imunologické vyšetrenie?

Syn v podstate nemáva vôbec kašeľ. Soplíky mu v podstate stoja v nošteku a s tým súvisí dýchanie ústami, chrápanie, nekľudný spánok, ale tie teploty sa objavujú neustále. Sú väčšinou zvýšené a väčšinou ustúpia samé, ale po pár dňoch sa vrátia.

Napríklad, syn prekonal zápal priedušiek a 10 dní užíval Klacid. Do štyroch dní po využívaní antibiotík opäť teploty a následne moraxella a pneumokok v nose. Užíval 10 dní Biseptol a na tretí deň od ukončenia užívania antibiotík opäť teploty.

Prečo sa mu infekty takto opakujú?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v prvom rade by som naozaj odstránila nosnú mandľu - problémy sú spôsobené jej zväčšením.

Chorobnosť detí predškolského veku sa naozaj vo väčšine prípadov zminimalizuje práve po jej vybratí. Ak bude stále chorľavý aj potom, budete to riešiť neskôr s imunoalergológom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas