Prečo má moje 5,5 ročné dieťa kvasinky v stolici?

Zodpovedané
7. feb 2020

Dobrý deň,

moja dcéra má 5,5 roka. Býva často chorá a od nástupu do škôlky brala často antibiotiká. Teraz sa cca 6 mesiacov držala bez antibiotík. Probiotiká dávam už viac ako 2 roky, značky mením.

Na gastre pri kontrole refluxu som spomenula bolesti bruška, tak jej zobrali vzorky stolice. Vyšli jej pozitívne kvasinky a zbytky na škroby.
Lieky aj diétu má nasadenú.

Prečo sa jej kvasinky aj napriek dennému užívaniu probiotík množia?

A čo tie škroby?

Stravu má relatívne zdravú. Sladkého veľa nedovolím. Chodíme na gastro aj často aj k detskej lekárke, ale všetky vyšetrenia si musím ja vyžiadať.

Mala by som si pýtať vyšetrenie aj na Helikobaktera?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyšetrenie stolice na Helicobactera patrí k jedným zo základných pri bolestiach bruška.

Prečo sú v stolici škroby a kvasinky by Vám v kontexte Vašich problémov lepšie vysvetlila gastro lekárka ku ktorej chodíte.

Ale v podstate na to postačuje diéta s obmedzením sacharidov (sladkosti, cukor, med, nie veľa ovocia, nie veľa cestovín, pečiva) a liečba probiotikami.

Málokedy sa pristupuje k inému.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas