Prečo naše dvojmesačné bábätko chrčí?

Zodpovedané
8. mar 2019

Dobrý deň,

môj syn má skoro 2 mesiace a všimla som si, že chrčí. Kašeľ a ani sopeľ nemá.

Môže to byť mliečkom?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

chrčí synček od narodenia?

Ak áno, najčastejšie ide o laryngomaláciu. Je to vývojová anomália, pri ktorej kolabujú supraglotické mäkké štruktúry v priebehu inspíria (nádychu) a vťahujú sa do vnútra hrtana, čím vyvolávajú inspiračný stridor - "chrčivé dýchanie" počas nádychu.

Laryngomalácia je u novorodencov najčastejšou príčinou inspiračného stridoru (45 – 75 % detí so stridorom v tejto vekovej skupine). Dýchanie je v tomto prípade v nádychu pískavé alebo híkavé vysokým zvukom rôznej intenzity, vyvíjať sa môže zopár dní po narodení, ale v niektorých prípadoch aj po týždňoch.
Symptómy sa postupne spontánne zlepšujú a zvyčajne sa kompletne upravia do 18 – 24 mesiacov života dieťaťa, hoci v ojedinelých prípadoch môže stridor pretrvávať dlhšie obdobie.

Môže však ísť aj o nové akútne ochorenie vírusovej/bakteriálnej etiológie. Najčastejšie ide o formu obštrucie (zúženie dýchacieho stromu), ktorá spôsobuje "chrčivý" zvuk vo výdychu ale aj v nádychu. V takom prípade sa podáva bronchodilatačná liečba (ktorá "rozťahuje" zúžené dýchacie cesty).
Predpokladám, že vysať z nošteka ste skúšali opakovane napriek tomu, že výtok nemá - môže ísť aj o zaschnutý hlienik.

Na presné posúdenie o aký typ "chrčivého dýchania" u synčeka ide je potrebné lekárske vyšetrenie.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim najmenším poistencom množstvo benefitov. Získajte príspevok na okuliarové rámy pre deti a veľa ďalších výhod.
www.union.sk/vyhody-pre-najmensich