Sú to ovčie kiahne?

Zodpovedané
23. mar 2019

Dobrý deň,

syn sa ráno zobudil a mal po sebe vyrážky, ktoré vyzerajú ako kiahne. Je ich len pár. Nad ránom mal aj horúčku aj pokašliaval. Žijeme v Anglicku a tu mi povedal,i že k doktorovi chodiť nemám. Iba to mám odkázať doktorke, aby to zaznamenala.

Sú to podľa Vás kiahne ?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno vyzerá to ako ovčie kiahne, (prvý deň pri prvom výsype sa to nedá hodnotiť so 100% istotou) - pri tých pri objavení sa vyrážky bývajú práve symptómy, ktoré udávate.

Toto kožné horúčkovité ochorenie spôsobuje vírus varicella-zoster (patrí medzi herpetické vírusy), nákaza sa prenáša kvapôčkovou infekciou, ochorenie je veľmi nákazlivé a plne sa prejaví od 7 - 21 dňa odo dňa nákazy. Po prekonaní infekcie zostáva vírus ovčích kiahní v latentnom stave ("odpočívať") v gangliách (v mozgu) a v neskoršom veku sa pri znížení imunity prejavuje ako pásový opar (herpes zoster).

Môžete čakať, že kožných vyrážok bude pribúdať, na ďalší deň sa postupne môžu plniť tekutinou - najskôr priezračnou, ktorá sa potom zakalí a vyrážka nakoniec praskne. Po prasknutí sa sa vytvorí malá ranka, ktorá sa hojí ako chrastička a postupne sama odpadá (môže trvať týždeň, dva, za normálnych okolností po odpadnutí nezvyká jazva). Vyrážky zvyknú svrbieť. Pri rozškriabaní sa, alebo keď si ich synček strhne predtým ako samovoľne odpadnú môže vznikať trvalá jazva.

Toto ochorenie je veľmi nákazlivé, synček bude infekčný ešte zopár dní po zoschnutí poslednej vyrážky, preto Vám bolo odporučené zostať doma.

Liečba v podstate nie je potrebná, dôležitý je dostatočný prísun tekutín pri teplotách, znižovanie teplôt podľa váhy syna (Paracetamol) a pri výraznom svrbení antihistaminiká (Fenistil, Aerius, Zodac). Avšak pokiaľ sa kožný nález nebude ani po týždni lepšiť a vyrážky budú začervenalé a budú bolieť, je potrebná návšteva lekára, nakoľko mohlo dôjsť k bakteriálnej superinfekcií (zanesením si baktérie škriabením do narušenej kože) a bude potrebné lokálne antibiotiká na kožu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas