Trojročný syn zadržiava stolicu. Ako mu môžem pomôcť?

Zodpovedané
11. jan 2022

Dobrý deň,

syn má 3 roky a tento mesiac ide prvýkrát do škôlky. Mesiac dozadu kakal tvrdú stolicu a odvtedy sa boji kakať. Vždy, keď to na neho príde, tak sa schová niekde, kde ho nikto nevidí. Drží to zo všetkých síl a vždy má potom okakanú riťku a trenky.

Keď ho dáme na záchod, tak ani za svet to nepustí. Začne plakať, kričať a kopať okolo seba. Snaží sa, aby nemusel byť na záchode. Cikať chodí pekne. Ide sám sadne si a vyciká.

Zafixoval si, že mal tvrdú stolicu a bolelo ho to. Dohovárame mu všetci, skúšané odmeny a pochvaly. Doktora nám predpísala už 3 sirupy, ale ani jeden nezaberá. Preto každé 2-3 dni dám čipku a vtedy to už zadržať nevie. Vykaká sa s plačom.

Doktorka nám povedala, aby sme ho nechali tak a čakali kedy sa vykaká. 9 dní však nekakal a tak som mu už dala čipku. Viem, že čipky asi viac škodia črevám. Nasadila som aj vlákninu. Každý deň ráno dostane probiotiká BioGaya aj sušené ovocie. Aj tak zadržiava pokiaľ to ide.

Naša doktorka povedala, že užívať sirup. Bojím sa, že ho preto vylúčia zo škôlky.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

išla by som cestou ako Vaša pani doktorka - predpísala by som sirupy na zmäkčenie stolice (Dulcosoft, Duphalac). Čipky črevám vôbec neškodia, o to nejde. Skôr ide o ten návyk.

Ak synček nekaká viac ako 5 dní, tak už určite čipku treba dať. Medicínsky sa asi už viac pomôcť nedá. Pri stolici je extrémne dôležitý príjem vody - skúste ho navýšiť.

V tomto prípade je nutná psychologická intervencia - buď iba z Vašej strany alebo aj so synčekom. Musíte ho jemne presvedčiť a vyargumentovať k pravidelnej stolici.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas