V akom veku odborníci vedia potvrdiť diagnózu autizmu?

Zodpovedané
26. feb 2023

Dobrý deň,

mám 2-ročného syna a máme vážne podozrenie, že je autista. Všetky testy ako ASDetect mi svietia na červeno a udávajú vysokú pravdepodobnosť autizmu.

Synček nerozpráva. Povie iba dve slová, nerozumie skoro nič. Rád sa točí dokola, špičkuje, obzerá si rúčky, robí grimasy. Komunikuje tak, že nás tahá za ruku. Jeho hra je veľmi stereotypná. Iba si vozí, točí kolesá. Knihy je ochotný si iba sám listovať, ale nič v nich nevie ukázať a veľa iného. Trvá mi aj dva mesiace kým som ho naučila dávať pápá, teraz sa učíme další znak. Podla mňa je to na ňom dosť vidieť.

Na verejnosti je však spoločenský, rád sa naháňa s inými deťmi, usmieva sa na všetkých. Podľa niektorých znamych to riešim zbytočne.

Pomôžu mu odborníci?

Ja som ho už objednala do centra včasnej intervencie, na logopédiu a ku klinickej psychologičke. Tam ideme o 4 mesiace.

Vedia mi v takomto veku už povedať ohľadom toho, či má diagnózu?

Rozmýšlala som, či ho mám už objednať aj k pedopsychiatrovi.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, v tomto veku už odborníci majú dobrý záchyt.

Robili ste aj M-CHAT dotazník? Po jeho vyhodnotení sa viete objednať aj do ACVA centra, aj keď tam sú čakačky bohužiaľ extrémne dlhé.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas